کتابخانه یکی از ابزار تشکیل دهنده دکور منزل و یا محل کار شما می باشد که علاوه بر نظم دادن به کتاب ها وسیله ای دکوری نیز می تواند باشد. امروزه روز با کوچتر شدن فضاهای منزل وکار شما نباید از تاثیری که یک کتابخانه به فضا و دکور شما می دهد غافل شوید.
کتابخانه ی چوبی به اندازه ها و اشکال مختلف در بازار یافت می شود.
کتابخانه می تواند بسیار بلند باشد تا به سقف برسد یا آنقدر کوتاه باشد که از زمین ارتفاع چندانی نگیرد و شما برای برداشتن هر آیتمی مجبور به خشم شدن شوید. میتواند مدرن با اشکال جدید باشد یا کلاسیک و ساده،پهن یا باریک باشد و حتی برای بعضی از قفسه ها یا تمام شلف ها در داشته باشد، هر کدام از این موارد بسته به نوع استفاده شما و همسانسازی با دکور شما میتواند مناسب باشد.
انتخاب کتابخانه بدون در نظر گرفتن مواردی که در ادامه متن ذکر می کنم بسیار سخت خواهد بود، اگر واقعا تصمیمی بر خرید و یا ساخت کتابخانه برای فضای خود دارید بهتر است کتابخانه ای را انتخاب کنید که نیاز شما را برآورده کرده و متناسب با فضایی باشد که در اختیار دارید . سعی کنید خرید و سفارش کتابخانه خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید تا هم از کیفیت کالای سفارش خود مطمئن باشید و هم بتوانید از تنوع محصولات آنها بهرهمند شوید.

اولین موردی که باید در نظر داشته باشید اندازه و سایز کتابخانه شما نسبت به فضا و نیازی است که شما برای فضای خود در نظر گرفته اید.

  • عرض کتابخانه  یا پهنای کتابخانه بین ۳۰ الی ۳۵ سانتی متر می تواند باشد. اما در کتابخانه های طبقه بندی شده ممکن است تمامی طبقات دارای عرض و پهنای یکسانی نباشند. باید در نطر بگیرید کتاب های شما یا اجزای دکور شما ( مانند مجسمه، گلدان، تابلو و ... ) به چه مقدار فضا نیاز دارند
  • کتابخانه در صورت ایستاده بودن آن (ممکن است کتابخانه شما بصورت شلف باشد) میتواند بین ۹۰ تا ۲۴۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. در زمان خرید کتابخانه باید هم جنبه زیبایی و هم  جنبه کاربردی آن را مد نظر قرار داد، زیرا معمولا کتابخانه‌های بلند تقریبا تمام ارتفاع دیوار را می‌پوشانند و از طرفی گران تر و رسمی‌تر به نظر می‌آیند، در حالی که کتابخانه های کوتاه‌تر‌ فضای قابل استفاده‌ای را بر روی سقف کتابخانه ایجاد می‌کند.ارتفاع
  • در حالت کلی باید مجموع فضای دردسترس را در نظر بگیرید.